f J CXCIII een straatgevecht en de daaraan gepaarde gruwelen in Valparaiso zelf. En al was op dat oogenblik genoemde stad in handen van den vijand, de Congrespartij kon niet uit het oog verliezendat hare bewoners Chilenen waren Dientengevolge bepaalden de vijandelijkheden zich tot eenige vruchtelooze kanonnades, nl. eene over Vina del Mar heen tusschen de Congres-artillerie en die van den vijand, ondersteund door het fort Callas, en een tweede tusschen de noordelijke torten om Valparaiso en de oorlogsschepen, aangewezen om den aanval te ondersteunen. Tegen den avond keerden de troepen tamelijk ver moeid in hunne bivaks te Renaca terug. Het was evenwel noch raadzaam, noch uitvoerbaar eene afwachtende houding aan te nemen daarom besloot Del Canto de spoorwegverbinding tusschen Valparaiso en Santiago te verbreken en te dien einde Quilpué te bezetten. Aan deze beweging was het nadeel verbon den, dat zij het contact met de vloot, die ons tot nog toe als operatie-basis gediend had, verbrak. Daarentegen leverde zij het niet te ontkennen voor deel op, den vijand te noodzaken zijne onneembare stellingen bij Vina del Mar te verlaten, hetzij om ons in de richting van Quilpué te achtervolgen, ten einde een opmarsch tegen de van troepen ontbloote hoofdstad te voorkomenhetzij om ons bij Placilla den weg naar Valparaiso te versperren, indien wij in deze richting Voorwaarts zouden gaan. In het eerste geval konden wij hem in eene voor- deelige stelling afwachten. Een gevecht in de onmid- 13

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 201