CXCIV dellijke nabijheid, of in de straten van Valparaiso, werd hoe dan ook vermeden. Nadat de spoorwegverbinding tusschen Vina del Mar en Quilpué verbroken en laatstgenoemde plaats den 24sten Augustus bezet was, trok het leger ook den volgenden dag niet verder, eerstens tengevolge van de stortregens, die de wegen voor troepenverkeer onbruik baar maakten, en verder om verkenningen te doen in de richting van Limache. Te Quilpué werd de voorgenomen aanval op Vina del Mar voor goed opgegeven en na rijp beraad een nieuw operatieplan ontworpen, volgens hetwelk het leger eerst in zuidelijke richting van Quilpué over Marga-Marga naar de Hacienda las Palmas zou mar- cheerenom vervolgens in westelijke richting naar Cadenas en vandaar tegen Valparaiso op te rukken. Het was te voorziendat de beslissende slag zou ge leverd worden tusschen Las Cadenas en Valparaiso in de omstreken van Placilla. Dit vermoeden bleek gegrond, aangezien de vijand den 26sten zijne stelling te Vina del Mar verliet, om noordelijk van de vlakte van Pennelas, de flauw naar het zuiden afhellende heuvels te bezettenaan wier voet de huizen van Placilla gelegen zijn. Ten einde dit plan uit te voeren, verlieten de con gressisten Quilpué den 26sten bij het krieken van den dag en maakten 's middags halt te Palmaswaar een dictatoriaal eskadron huzaren van het garnizoen te Limache afkomstig, sterk 310 man, benevens 14 officieren zich bij hen aansloot. In den namiddag begaven zij zich met de noodige

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 202