CXCVIII tredende gedeelte van haar opdracht, d. w. z. zij rukte wel is waar op den Salto af en trachtte verder 's vijands rechtervleugel te omvattenmaar zij verloor uit het oogdat zij in de eerste plaats aangewezen was om de eerste brigade op 500 Meter te volgen en te onder steunen. De nadeelige gevolgen deden zich weldra op het ge- vechtsveld gevoelen. De tweede brigade, wier aanvoerder, de hoogst be kwame doch eerzuchtige en onafhankelijke overste Vergara, zich had laten verlokken een eigen gevechts- veld op te zoekenondervond bij den Salto een verbit terden tegenstand, terwijl de constitutioneele infanterie te ver naar links uitgebreid en uit haar verband ge rukt was, om zonder ondersteuning eene beslissing te kunnen verkrijgen. De afzonderlijke afdeelingen dezer brigadewelke tot het aanvalspunt doorgedrongen warenkwamen dan ook weldra in een hoogst gevaarlijken toestand. Het verder voorwaarts gaan was hun onmogelijk, terwijl de vijand aanstalten maakte hen door een tegen aanval terug te werpen en uit elkander te slaan. Intusschen had de eerste brigade om half negen hare stelling op 400 Meter van den vijand verlaten en den aanval doorgezet, waarbij zij een ternauwernood be gaanbaar terrein moest passeeren, hetgeen geschiedde onder een kalm, doch met groote juistheid afgegeven tirailleur vuur. Aangezien op den rechtervleugel der congreslinie de kans om eene beslissing te verkrijgen het gunstigst scheen, wikkelde zich daar op Körner's bevel ook de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 206