CXCIX derde brigade in gevecht met den vijand, die hierop zijne krachten langzamerhand oostelijk van den straat weg concentreerde. En toen ten slotte de geheele dictatoriale reserve op het slagveld- deboucheerde en de rechterflank van het regiment Constitucion de eerste brigade bedreigde werd de toestand zeer critiek; deze afdeeling geraakte zoodanig beklemd, dat zij geholpen moest worden om algeheele vernietiging te ontgaan. Daar de tweede brigadezooals reeds gezegd is hare verplichting om de eerste bij te staan geheel uit het oog had verlorenwerd met deze taak belast het bataljon Tarapaca, aanvankelijk ingedeeld bij de voor uitgeschoven artillerie. Onder commando van de majoors Aldunate en Pa tricio Larrain rukte het bataljon vastbesloten voorwaarts regelmatig als op het exercitieveld, en met verlies van de helft van zijne oorspronkelijke sterkte, bracht het zonder een oogenblik te wankelen de zoo dringend vereischte hulp. Toen vervolgens de in reserve ge houden regimenten Pisagua Taltal en Esmeralda, den vijandelijken linkervleugel aangrepen, was de over winning op dit gedeelte van het gevechtsveld verzekerd. Ongeveer terzelfder tijd had Del Canto op den dic- tatorialen rechtervleugel de overwinning geforceerd, door op het laatste moment de cavalerie in te zetten op gevaar af deze, evenals in 4870 de brigade Bredow bij Rezonville, aan een «Todtenritt" bloot te stellen. Om 9 uur 15 min. rukten de huzaren en guides voorwaarts, om den tegenaanval, waarmede de tweede brigade bedreigd werd, te voorkomen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 207