7 door de buitenlandsche hoven beloond, de inwoners van Barcelona lieten te zijner eere eenen gedenk penning slaan, terwijl zijn buste in marmer in de groote zaal van het raadhuis geplaatst werd. Van Barcelona werd hij naar Madrid verplaatst, doch slechts voor korten tijd, daar hij spoedig plaats moest ruimen voor een van Napoleon's bloed verwanten en naar Parijs teruggeroepen werd. Frankrijk had zich toen in de Italiaansche zaken gestoken en er zich leelijk de vingers gebrand. Lodewijk Napoleon had Oudinot naar Civita-Vecchia gezonden om vandaar uit Rome voor den Paus te heroveren. De proclamatie, die Oudinot afvaardigde, was allervriendelijkst en eindigde met de woorden: »Accueillez-nous en frères, nous justifierons ce titre." Prettige broertjes; eenige weken later was Civita- Vecchia in staat van beleg verklaard en rukte een Fransche legermacht naar Rome op, die echter deerlijk gehavend door Garibaldi's vrijcorps binnen kort terugkeerde. Ten einde de goede verstand houding der beide landen weer ln het reine te brengen werd De Lesseps, die werkelijk dacht dat zijne zending ernst was, naar de Fransche leger plaats gestuurd. Spoedig kwam hij echter tot andere inzichtentoen hij merkte dat Odinot zijne plannen dwarsboomde. Ondanks het directe levensgevaar dat hem te Rome dreigdetrok hij er heenver gezeld door den ritmeester Espivent, en het gelukte hem in zijne daar gehouden conferentie met Mazzini dezen voor zijne ontwerpen te winnen en de door hem opgestelde conventie te doen teekenen. Oudinot weigerde echter er zijne goedkeuring aan te hechten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 171