10 »gemaakte zaakgij kunt op mij rekenen", zijn de woorden van den onderkoning. Den volgenden dag roept hij zijne pachas bijeen en legt dezen natuurkinderen de geleerde plannen van De Lesseps voor. Zij begrijpen er wel niet veel van, maar wat van den kranigen Franschman komt moet immers goed zijn, en volgaarne hechten zij er hunne goedkeuring aan. 30 November 1854 teekent de onderkoning een contract, waarin hij aan Ferdinand de Lesseps vergunning geeft tot het oprichten eener.- »Com- pagnie universelle pour le percement de l'isthme de Suez et l'exploitation d'un canal entre les deux mers." Het Egyptisch bestuur moest 15°/0 van de inkomsten der exploitatie hebben en behield zich het recht voor het tarief der passage te bepalen en de directeuren te benoemen. Na het einde der concessie van 99 jaar zou Egypte het kanaal over nemen zonder meer te betalen dan het materieel en de roerende goederen. De grootste hindernis was nu overwonnen; eene tweede moeielijkheid was de noodige gelden bijeen te krijgen onder niet te drukkende voorwaarden die hem in zijn doen en laten zouden belemmeren. »Rappelez-vous, mon ami, que, si dans le cours »de votre vie vous avez quelque chose de trés im portant a faire, c'est sur vous seul qu'il faut »compter. Si vous êtes deux, il y en a undetrop", had Méhémet AU hem eens gezegd. Hij stond alleen, hij behoefde zich aan geen regeering of bestuur te verantwoorden, hij was geheel vrij in zijn handelen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 174