11 De Turksche regeering betuigde hare instemming met het plan van De Lesseps, doch op het laatste oogenblik weet Engeland te bewerken dat de sultan weigert het contract te teek en en. Welke moeite De Lesseps ook doethet gelukt hem niet de Engelsche regeering te overtuigenen daarom tracht hij de publieke opinie, de bankiers en de groote handelsmannen op zijn hand te krijgen. Hij roept hiertoe 30 October 1855 te Parijs eene vergadering bij elkaar, waarheen elk land eenen ingenieur als afgevaardigde zendt. Voor ons land had zitting de heer Conradhoofdingenieur van waterstaat, die als president eener door de verga dering gekozen commissie naar Egypte gaat teneinde de deugdelijkheid en uitvoerbaarheid van De Lesseps' plannen te onderzoeken. De uitslag van dit onder zoek was in alle opzichten gunstig en werd in alle bladen en tijdschriften bekend gemaakt. In '56 gaf de commissie een uitgebreid verslag in het licht, bevattende de definitieve plannen en ontwerpen. Er zou een kanaal komen zonder sluizen, 152 KM. lang, 8 M. diep en 80 M. breed (dit later veranderd in 100 M loopende van het punt van den Middellandsche zee-oever, waar thans Port- Saïd ligt, langs het Menzaleh meer, door het Ballah meer, Timsah meer en de Bittere meren tot Suez. De raming was 200 millioen francs. De verschillende colleges in Frankrijk waren zeer met het plan ingenomen, Oostenrijk, Italië, Rus land en Nederland betoonden hunne instemming, doch de Engelsche premier lord Palmerston bleef tegenwerken, ondanks eene vrij sterke partij, die

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 175