12 in het Lagerhuis voor de doorgraving was. Op eene in terpellatie in het Lagerhuis gehouden antwoordde lord Palmerston, dat hij op de twee volgende gronden tegen de onderneming was: 1°. was er geen kans van slagen en zouden zijdie er geld in staken dit verliezen; 2°. was de onderneming door Frankrijk op touw gezet om de scheiding tusschen Turkije en Egypte gemakkelijk te maken Een ander heftig tegenstander in Engeland was de ingenieur Stephen son, zoon van den uitvinder der locomotieven. Volgens hem zou De Lesseps er slechts in slagen een modderige en stinkende vaart te krijgen, die ontoegankelijk voor schepen zou zijn; daarenboven was van Suez geen veilige haven te maken. Het zou ons te ver voeren al de pogingen, die in het Lagerhuis in het werk werden gesteld om het kanaal te doen mislukken, op te noemen; de opvolger van lord Palmerston was al even vijandig gestemd en welke moeite Gladstone en lord Russell ook deden, het mocht hun niet baten. Niettegenstaande deze tegenkanting opende De Lesseps in October 1858 te Parijs eene leening van 160.000.000 frs. Deze leening had plaats zonder tusschenkomst der bankiers; de Rothschild had 5°/0 van de leening voor het gebruik zijner lokalen gevraagd, d. i. 8 mill francs. De Lesseps besloot nu in Parijs eenige lokalen te huren en aldaar de inschrijving voor de leening te doen plaats hebben; zonder eenige moeite was zij binnenkort volteekend. Een raad van administratie werd uit het midden dei- aandeelhouders gekozen en aan Jérome Napoléon het beschermheerschap over het kanaal aangeboden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 176