15 arbeiders die onder den ingenieur Laroche werkten, zich nog, doch die tegenstand was toch slechts van korten duur. Daar stond het werk dus weer eenigen tijd stil, dank zij de goede zorgen van Engeland. De Lesseps spoedt zich ijlings naar Frankrijk en wendt zich rechtstreeks tot Napoleon III. Hij ver krijgt eene audiëntie, geeft een getrouw verslag van het gebeurde en weet zich van de medewerking des keizers te verzekeren. Deze laat M. Sabatier terugroepen en doet hem vervangen door M. Thou- veneleen kundig en doorkneed consuldie zich onmiddellijk tot den grootvizier van Turkije wendt om verandering in het besluit betreffende het kanaal te krijgen. 16 zittingen wijdde de Turksche minis terraad aan dit onderwerp; de plannen van De Lesseps werden onderzocht en goedgekeurd. Toen deze gunstige uitslag in Parijs aan De Lesseps bekend werd, begaf hij zich onmiddellijk naar Egypte om deze blijde tijding aan den onderkoning mede te deelen. Wie schetst echter hunne verwondering, toen zij bij het openen der brieven van het Turk sche kabinet, hierin van eene vergunning om weder met den arbeid te beginnen geen woord vonden zij bevatten vele bespiegelingenmaar niets zekers. De Lesseps richt nu een schrijven aan het corps diplomatique te Parijs, waarin hij de medewerking van alle krachten vraagt voor een doel van alge meen nut, niet om de onderneming te steunen, maar om haar haren gang te laten gaanen nadat de aandeelhouders in eene vergadering hiertoe hunne goedkeuring hadden gegeven, werden in 'tbegin van Mei de arbeiders weder aan het werk gezet.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 179