17 De Lesseps bevond zich toen te Parijs, doch spoedde zich op het bericht van het uitbreken van de cholera naar Egypte. Het gelukte hem de ar beiders, die naar Port-Saïd gevlucht waren te bepraten niet naar Frankrijk terug te keeren; hij schreef hun verschillende gezondheidsmaatregelen voor en bleef bij hen tot de cholera, einde Juli, geheel geweken was. Met inspanning van alle krachten gelukte het nog in Augustus de doorgraving tot het Timsah- meer te voleindigen; het zoetwaterkanaal was onder- tusschen met een 5tal K.M, verlengd, zoodat het in het scheepvaartkanaal uitkwam. 15 Augustus 1865 volbracht het eerste schip de vaart van Middellandsche Zee tot Roode Zee: van Port-Saïd tot Ismaïlia door het scheepvaartkanaal, en van Ismaïlia tot Suez door het Zoetwaterkanaal. Mohammed Saïd beleefde dit voorloopig succes niet meer, hij was kort te voren gestorven en op gevolgd door Ismail Pacha, kleinzoon van Méhémet Aliiemand die, wat ontwikkeling, beschaving, kennis en doortastendheid betreft, niet met Saïd op eene lijn te stellen was. Hij liet zich al ras door Engeland bepraten het contract te verbreken en riep de 20000 aan het kanaal arbeidende fellah's terug. Welke moeite De Lesseps ook aanwendde om het oude contract weer in werking te doen treden, het gelukte hem niet. Het bleek nu nog duidelijker dan voorheen, dat de tegenwerking van Engeland niet toe te schrijven was aan de meening dat het werk practisch onuit voerbaar zou blijken; de arbeid die tot nu toe 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 181