22 trekkenzijn voorstel werd echter verworpen. In het daarop volgende jaar was de Maritime Canal Company of Nicaragua opgericht, die een plan voor een kanaal-ontwerp van 170 mijlen lengtewaarvan er maar 27 gegraven moesten worden. De voorbereidende werkzaamheden, als boringen, bepaling van het traject enz., zijn afgeloopen; alle berekeningen van kosten zijn zoo nauwkeurig mogelijk gemaakt. De haven van San Juan del Norte, de plaats aan den Stillen Oceaan, waar de San Juan- rivier in zee valt en waar het kanaal moet beginnen, is verbeterd en toegankelijk gemaakt voor schepen van 12 voet diepgang; de plaatsen waar sluizen moeten worden aangebracht zijn bepaald, eene telegrafische verbinding met New-York is aangelegd en over eenen afstand van 20 mijlen is het terrein van houtgewas bevrijd. Reeds zijn groote bagger machines aangebracht en is één mijl van het kanaal ontgraven. De totale kosten worden begroot op 200 millioen gulden, zoodat men, teneinde nog over een klein reservefonds te kunnen beschikken, rekent met 3000 mill, gulden gereed te zijn. De uitkomst is dus, dat de benoodigde gelden nog niet de helft bedragen van wat nog vereischt wordt om Panama te voltooien. Het vertrouwen in Panama is gebroken en voor dit plan zal in de eerste jaren wel geen geld te krijgen zijn. De financieele toestand van de Nica- ragua-maatschappij schijnt evenwel evenmin zeer blozend te zijn; de boeken zijn onlangs in handen gesteld van eenen receiver, eenen door den staat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 186