94 verwijten. Ik scheen althans op dit punt gerust, ging upstairs om een vaste partij biljart te spelen, doch deed het zoo onvast, dat ik na tien minuten de queue wegzette en weer tien minuten later in een vasten slaap geraakte, bij de stoompijp. Zoo wisselden langen tijd het vaste en het onvaste in mij af en nog den huidigen dag kan mij dat malfen van toen hinderen. Nimmer heb ik den slaap beschouwd als een nobelen dief, die aan den tijd ontrooft, wat hij aan de krachten teruggeeft en zal dit ook wel nimmer doen, doch toen was het mijn plicht ge weest wakker te blyven. En juist omdat ik 'top mezelf niet begrepen had, omdat ik een beetje angst voor me had, dommelden wij (samen gelukkig) in, ik en ik, terwijl we hadden moeten bakkeleien. Met roffel van kwart werd ik wakker, 't gebeurde betreurende, want alhoewel er wijsgeeren zijn, die zeggen dat de mensch zich 't verledene niet kan, misschien zelfs niet mag aantrekken (welke lieden zeer zeker gelijk kunnen hebben) is me dat nooit gelukt en is het mij nimmer onverschillig geweest of iets met mij gebeurd is of wel mét Pisistratus of Ramses den Groote of met Karei den Kale, het geen alles toch in 't verleden ligt. Bovendien heb ik met dien Karei nog zijn hoofdeigenschap gemeen, zoodat zijn geschiedenis me feitelijk niet onverschillig kan zijn, doch uit het hebben van een zelfde kwaal groeit, zooals men zietniet altijd sympathie. Ik vond gelukkig in de studie een weinig afleiding voor mijn sinistere bui, een weinig zeg ik, want mijn gedachten dwaalden weldra af en trachten te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1894 | | pagina 258