exxxv Het leven gaat voorwaartsen wij moeten het leven volgendat voorwaarts gaat. Den uitgeputte die aan den weg neerligt om te rustenzet het Noodlot verpletterend den voet op de borst. Voort! immer voorwaarts, zonder aarzelen, zonder omzien. Het is in het leven als op het slagveld. Met helden moed verdedigt zich de strijder, en acht het bloed niet, dat uit zijn wonden druppelt maar nu ziet hij velen om zich vallen, en aan zijn zijde stort met brekend oog de vriend neer, aan wien hij zijn leven had verbonden.... Dan trilt zijn arm, en machte loos zinkt de opgeheven vuist, die zooeven nog ver schrikking en dood verspreiddeHij wil neerknielen naast den stervendebelettendat het jonge leven wegstroomt uit diens breede wondein roode stroomen bloedhij wil hem medevoeren uit het gewoelom in de laaiste oogenblikken alléén te zijn met hem om zijn hand, die kouder wordt, zacht te omvatten met de zijne, om de laatste woorden op te vangen van zijn lippendie nauwelijks meer bewegen Maar: voorwaarts! klinkt het, voorwaarts! Alleen daarin ligt de overwinning, teruggaan is de dood! Er is geen tijd tot denkentot troosten, tot treuren voorwaartsEr zullen er meer vallen dan die eene en velen zullen daaronder zijn, die gij liefhebt maar nu is het geen tijd om te knielen bjj een doode en te weenen om het verlieshelder moet het ooc blijven, vast de hand, en het hart moet zwijgen. Voorwaartsal vallen de strijders bij tientallen, elke weifeling kan den ondergang medebrengenelke zwakheid vermeerdert de kracht van den tegen stander strijdenworstelenonophoudelijkonver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 145