5 Eendracht maakt Macht" is 't eenvoudig doch waar devies, waaronder de bewoners van die beide staten hebben gestreden, jaren lang met taai geduld zich verzettende tegen de belagers van hunne vrij heid, om ten slotte zegevierend uit den strijd te voorschijn te komen. De geschiedenis van het ontstaan der Zuid-Afri- kaansche Republiek mag worden verondersteld in Nederland voldoende bekend te zijn om eene uit voerige beschrijving hier achterwege te laten. Genoeg zij het te vermeldendat omstreeks het midden der negentiende eeuw een aantal Boeren uit Nataldie niet onder Engelsche opperheerschappij wilden staan den »Grooten-Trek", naar 't land benoorden en be zuiden der Vaalrivier ondernamen, om daar een onaf- hankelijken staat te stichten. Vooral door invloed van den Commandant-Generaal der Boeren A. W. J. Pretorius, kwam op den 27° Januari 1852 de Con ventie aan de Vaalrivier tot stand, waarbij de Engelsche regeering bij monde van H. M. assistent commissarissen W. S. Hogge en C. M. Owen o. a. verklaarde Aan de Emigrante Boeren ten Noorden van de Vaalrivier wordt ten volle gewaarborgd het recht om hunne eigene affaire te bestieren en hunne lieden te regeeren volgens hare eigene wettenzonder be moeienis hoegenaamdvan het Britsche Gouver nement; geen overschrijding ten N. van de Vaalrivier zal gedaan worden door genoemd Gouvernement, welks vurige begeerte isvredevrijen handel en vriendschappelijke verhouding met de Boeren, bewo nende of nog zullende bewonen genoemde landstreek." 10

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 155