7 De gevolgen bleven niet achterwege; onlusten ontstonden aan de grenzen van de republiek en in 1876 brak een oorlog uit met den Kafferkapitein Secocoeni. Dit gaf de Britscke Regeering het middel in handen zich te mengen in de Transvaalsche aangelegenheden. Nadat eerst de Gouverneur van Cape-ColonySir Henry Barkley, had geprotesteerd tegen het voort zetten van den oorlog, ontving President Burgers in 1876 een schrijven uit Natal van Sir Theophilus Shepstone. Deze geslepen staatsmantoen ter tijde uit Europa afgezonden om Engeland volgens een vooraf beraamd plan in het bezit van de Republiek te stellenmeldde dat hij zich naar Pretoria zou begeven omnaar aanleiding van de ontstane troebelenmet de Trans vaalsche regeering te confereeren. In Januari 1877 deed de hooge bezoeker zijne intrede te Pretoria, zonder evenwel persoonlijk aan de Conferentie deel te nemenwelke plaats had tusschen de heeren S J. P. Kruger en E J. P. Joussen van Transvaalsche, en Osborne en Henderson van Engelsche zijde. De verschillende samenkomsten tusschen de ge committeerden, waarbij de heeren Henderson en Osborne voornamelijk te kennen gaven dat de Engelschen in de Transvaal van regeeringswege niet voldoende beschermd werden tegen de invallen der Kaffers en dat het bewind te zwak was om protectie aan zijne onderdanen te verleenen leidden tot niets. In April 1877 kwamen de ware bedoelingen van Sir Theophilus Shepstone, die in Pretoria op zijn

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 157