8 gemak de uitvoering van zijne plannen voorbereid en connectie aangeknoopt had met het Engelsch gezinde gedeelte der bevolkingaan 't licht. Op den 12n van die maand verscheen, tot ont zetting en verontwaardiging van de groote meerderheid der bevolking, van H. M. Victoria's specialen com missaris voor zekere oogmerken, eene proclamatie inhoudende eene verklaring, dat het gebied, bekend als de Zd -Afr.-ïtepubliekbeschouwd zou worden als behoorende tot de Britsche Koloniën en wel op grond van 't feitdat de wettige regeering des lands blijken had gegeven hare onderdanen niet tegen de Naturellen te kunnen beschermen en naar aanleiding van 't gevaardat de troebelen met de inboorlingen voor de overige Engelsche koloniën in Zuid-Afrika opleverde. Diepe droefheid vervulde het ongelukkige volk, dat zich aldus als met een tooverslag van het hoogste goed, zijne vrijheid, zag beroofd. Deze droefheid, die verslagenheidwelke hen als 't ware een oogen- blik scheen te verdoovenwas wellicht tevens de oorzaak dat zij niet onmiddelijk naar de wapenen grepen. Een lijdzaam protest, was de eerste maat regel, welke de Boeren namen om hun onafhanke lijkheid te herkrijgen. Deputatie op deputatieverzoekschrift op verzoek schrift werd afgezondenzoowel naar de autoriteiten in Cape-Colony, als naar Engeland zelf, doch alles tevergeefs. Drie en een half jaar duurden de pogingen om op vreedzame wijze het gewenschte doel te bereiken. Eerst omstreeks het einde van 1880 nadat de Heeren

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 158