10 Om het gevaar te ontkomen namen de beide mannen de vlucht naar Schoonspruitwaar zij vertoefden in de nabijheid van Cronjé's woning, versterkt door eene wacht van ongeveer honderd burgers. Ingevolge de besluiten, die reeds in December 1879 teWonderfontein waren genomen had 't volkscommittee met name: de Heeren M. W. Pretorius, M. J. Viljoen en W. Eduard Bokna de laatste zending van de beide gedeputeerden S. J. P. Kruger en P. J. Joubert besloten, Engeland bedenktijd te geven tot 8 Januari 1881 en alsdan te Paardekraal in het district Potchef- stroom bijeen te komen om zijne toevlucht te nemen tot geweld. Ten gevolge van de bovenvermelde gebeurtenissen had deze bijeenkomst echter reeds plaats op den 8n December 1880. Dit was de gewichtigste en grootste van alle volks vergaderingen ooit benoorden de Vaalrivier gehouden. Met Piet Joubert, Paul Kruger en alle leden van het volkscommittee bedroeg het aantal burgers, die gewapend waren opgekomen vier- a vijfduizend. Bijna eene week duurden de werkzaamheden. Op den 13n December vaardigde het door den volksraad gekozen Driemanschap n. 1 S. J P. Kruger als Vice-President, M. W. Pretorius en P. J. Joubert, onder biddend opzien tot God," eene proclamatie uit, waarbij de wettige regeering hersteld, het land in staat van beleg en onder de bepalingen van de oorlogswet werd verklaard. Thans was de tijd van protest voorbijde zoo dikwijls van lafheid beschuldigde Boeren togen ten strijde tegen hunne onderdrukkers; 't bloed van I

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 160