11 Transvaler en Engelschman zou vloeien over berg en vlakte wèl was 't een gevaarlijke onderneming voor de onervaren Boeren om tegen de in Indië en Afghanistan geharde krijgers van 't machtig Albion op te treden, doch het vast bewustzijn voor een rechtvaardige zaak het leven te wagen verleende hun kracht. En reeds had de Voorzienigheid belist. Terwijl de stervend nederzijgende Boer een zacht rustbed zou vinden in den vrijgevochten bodem van zijn Vaderland, was 't noodlot gereed den Engelschman met schade en schande te verdrijven uit het weder rechtelijk in bezit genomen gebied. De eerste taak die de Boeren verrichten moesten, was 't laten drukken van de Proclamatie en aan gezien te Pretoria op dat oogenblik de zetel der Engelsche regeering gevestigd wasbesloot men zulks te Potchefstroom te bewerkstelligen. Dit be sluit gaf aanleiding tot de eerste oorlogshandeling, doch alvorens de gebeurtenissen te Potchefstroom weer te gevenlaten we het algemeene operatieplan voorafgaan. De tot aanvoerder van de geheele Boerenmacht benoemde Commandant-Generaal P. Joubert begreep, dat de strijdkrachten waarover de regeering te be schikken hadte gering waren om de Engelschen aanstonds te verdrijven uit alle plaatsen, die zij bezet hielden. Daarom volgde hij eene andere tactiek en ge bruikte 2/3 van het leger om de Engelschen op te sluiten in de bedoelde sterkten, waardoor concen tratie der vijandelijke afdeelingen werd voorkomen;

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 161