14 Toen brak de 16de December aan. 's Ochtends om half tienterwijl Generaal Piet Cronjé op den stoep van de drukkerij zat, kwam een jong burger de straat inloopen en hield stil voor zijn bevelhebber, uitroepende: »Oom Piet, de Rooyes hèt op ons ge schiet." »Waar is dit gebeurd en wat heb jullie gedaan?" vroeg Cronjé met kalme, heldere stem. Op hetzelfde oogenblik kwam een tweede ruiter de dwars straat afrennen luidkeels roependeDe Rooyes hèt op ons geschiet en commandant Robberts zijn arm is af!" Werkelijk hadden de Engelschen zonder eenige verdere waarschuwing dan een schot in de lucht, op commandant Robberts en een stuk of vijf Boeren, die wat dichter langs het kamp hadden gereden, dan was voorgeschrevengevuurd. Onmiddellijk riep Cronjé de commandanten en veld- kornets te samen en gaf aan eene afdeeling van een honderdtal burgers bevel om naar het gouvernements kantoor te rijdenteneinde aldaar een onderzoek in te stellen naar de gepleegde daad. De groote straat werd bedaard afgereden doch juist toen de afdeeling het kerk- en marktplein zou bereikenkomende om den hoek van het gebouw waar de Kaapsche Han delsbank gevestigd is, werd uit het gouvernements kantoor en het sterke winkelgebouw van Schickerling, die blijkbaar evenals de gevangenis bezet waren hevig geschoten. Terzelfder tijd opende de Artillerie in het kampuit twee Aronstrong-negenponders bestaande, haar vuur. De voorspelling van Engeland's opperbevelhebber in de Transvaal, Sir Lanyondat de laffe Boeren"

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 164