18 berg gevestigd en heeft een diplomatieken afgezant naar Sir Lanyon gezonden. Onzekerheid bestaat nog of de oorlog al dan niet is uitgebarstendoch in middels kunnen voorwaartsche bewegingen van En- gelsche troepen niet worden toegelatendeze zullen als oorlogsverklaring beschouwd en gewapenderhand gekeerd worden." Op den eisch van Joubert om zijn verderen marsch naar Pretoria te stakengaf Anstruther het eenige antwoorddat men van een krijgsman verwachten kan n.l.»ik heb order om naar Pretoria te gaan en ik ga naar Pretoria; doe wat gij wilt." Dit antwoord werd door de Beer aan zijn com mandant overgebracht en weinige oogenblikken later waren Boeren en Engelschen in een doodelijken kamp gewikkeld. Terwijl laatstgenoemden in der haast eene dekking trachtten te maken van eenige wagens en zich in slagorde stelden, liet Joubert zijne mannen te paard in korten draf den vijand tot op 200 schreden na deren om daarna, met achterlating der pairden tot op 100 schreden storm te loopen. Binnen weinige oogenblikken was de strijd beslist het vuur van de Boeren richtte een verschrikkelijke slachting aan onder de Engelschen; man op man vielwant bijna iedere kogel trof zijn doel en tien minuten na het vallen van het eerste schot gaf Kolonel Anstruther bevel om de chaco's omhoog te werpen en met de zakdoeken te zwaaienten teeken van overgave. Terstond staakten de boeren het vuur; drie En- gelsche officieren en 62 man lagen, met de doodskleur

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 168