23 Generaal" Nicolaas Smitaan het hoofd van een kleine macht, oogenblikkelijk naar het Drakenge bergte marcheeren teneinde een sterk punt nabij of op Biggarsberg te bezettenwelke plaatsde tot versterking afgezonden troepen moesten voorbijtrek ken om het kamp van Colley te bereiken. Deze onderneming was uiterst bezwaarlijk, aangezien de groote weg naar New-Castle door de Engelschen was bezet en Smit dus gebruik moest maken van de kleinere paden in het Drakengebergtedie, nü eens langs steile afgrondendan weer door dichtbegroeide kloven of snelvlietende stroomen leidden en door de regens bovendien hier en daar geheel onbruikbaar waren gemaakt. Den 8n Februari gelukte het Smit met nog 160 man van zijneaanvankelijk 205 man sterke macht Schuinshoogte te bereikenhetwelk tusschen Colley's kamp en New-Castle was gelegen en dat, naar hij meende, kon bezet wordenom de ter versterking afgezonden detachementenden pas af te snijden. Doch Colley bleek van Smit's bedoelingen en bewegingen onderricht, en was met 5 compagnieën Infanterie, 31 ruiters en 4 stukken geschut uitge trokken om de konvooiendie van New-Castle werden verwachttegen een mogelijken aanval der Boeren te beschermen. Hoewel Smit zich gemakkelijk aan den strijd met zijn overmachtigen tegenstander had kunnen onttrekken aarzelde hij niet tot den aanval over te gaan. Het terrein en alle andere krijgsomstandigheden waren in het voordeel van Colley. Twee stukken geschut geplaatst hebbende op een heuvel aan gene

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 173