27 Van Transvaalsche zijde werd in een schrijven, den 12ü Februari door Kruger uit bet laager te Drakensbergen afgezondeneveneens eene poging gedaan om tot eene minnelijke schikking te geraken en Colley, die reeds bevelen in dien geest van de Engelsche regeering bad ontvangen, was, hoewel tegen zijn zin, genoodzaakt Kruger te antwoorden, dat H. M. Victoria's Gouvernement bereid was eene commissie te vormen om tot onderhandeling over te gaan. Dit schrijven, den 21n Februari afgezonden, bereikte Kruger, die van Langnek naar Heidelberg was terug gekeerd tegen het einde van Februari. Het antwoord van den Transvaalschen diplomaat, die zich namens zijne regeering ingenomen verklaarde met de gedane voorstellenzou sir Pomeray Colley nooit lezen zijne eerzucht verijdelde de verwachting, dat de vrede zonder verder bloedvergieten tot stand zou komen en werd tevens de oorzaak van zijn dood. Te schandelijkte vernederend voor zijn krijgsmansroem scheen het hem toe, dat de vrede zou worden ge sloten zonder dat het hem gelukt wasJoubert uit diens stellingen op Drakensberg te verjagen. Boven dien bestond er nog eene andere beweegredendie Colley tot den aanval deed overgaan. Den 18n Februari was Generaal Evelin Wood in zijn kamp aangekomenhad zichmet eenige kennis van het land toegerust en door twee vertrouwde gidsen begeleidver over het Drakengebergte tot nabij Wakkerstroom gewaagd om Jouberts stellingen te verkennen en was daarop naar zijne troependie bij Pieter Maritzburg gereed lagenteruggekeerd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 177