29 genoodzaakt de medegenomen kanonnendie op den top geplaatst moesten wordenachter te latenwant het bleek onmogelijk ze mede te voeren. Terwijl verder 2 compagnieën voetvolk met de ruiters achter bleven ter bewaking van de reserve ammunitie zetten de overige compagnieën den nachtelijken tocht voort, nu eens door diepe, met struikgewas begroeide, kloven gaandedan weer tegen de hooge bergranden opklauterendetotdat eindelijk met het aanbreken van den dag de platte kop van den Amajuba werd bereikt. Haastig werden nu van de rotsblokken die overal verspreid lagen, hier en daar borstweringen opge worpen werd een put gegraven om drinkwater te krijgen, en namen de soldaten het ontbijt, voor velen van hen tevens het laatste maal, dat zij zouden nuttigenschoon zij voor drie dagen van proviand waren voorzien. Wel mocht Colley aldus," zoo schrijft Lion Cachet in zijn Worstelstrijd der Transvalers»een blik slaan over het prachtige panoramadat zichonder het optrekken der morgennevelen aan zijne voeten ont rolde. Ten Z.W. Natal met zijn duizend heuvelen, zich trapsgewijze van het Drakengebergte tot aan zee uitstrekkende. In 't Z.O. Zululand, kort geleden, te vuur en te zwaard onder protectie geplaatstmet Isandhlawa, »de kleine hand", waarschuwend opge heven boven de graven der Engelschendie hier onder assagaaien der Kaffers den dood vonden. Naar het Oosten en Noorden de wijde groene vaalriviervlakte, door de eerste stralen der morgen zon, betooverend schoon getint.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 179