33 een aantal mannen en jaagden storm tot onder den eersten kliprandwaar halt werd gehouden en nog anderenmet de assistent-veldkornetsStephanas Tichard en D. Malanzich bij hen voegden. De paardendie men nu niet meer kon gebruikenin een kloofwaar zij tegen 's vijands vuur beschermd warenachterlatendeverdeelde de kleine Boeren- macht, zich in drie partpen, van ongeveer 70 man, ieder onder haar eigen aanvoerder. Daarop werd naar een, in der haast, overlegd krijgsplan, en onder het vuur der Engelschen, de steile bergtop van drie zijden beklommen. Het terrein was den Boeren in zooverre gunstig, dat zij, bij het beklimmen van den berg, op onder scheiden plaatsen door de overhangende rotsranden tegen het vuur der Engelschen werden gedektterwijl verder de Engelsche soldaten het hoofd niet buiten hunne, in der haast opgeworpen borstwering konden steken, zonder doodelijk te worden getrofien door het lood der aanvallers. Doch overigens kostte het bijna bovenmenschelijke inspanning, om den platten top van den Amajuba te bereiken, waar de soldaten met gevelde bajonet hen afwachten en een moord dadig vuur op hen openden. Vastberaden drongen de Boeren echter voorwaarts. Daar ieder schot van hen doel trof, begonnen de Engelschen langzamer hand te wijken. Wèl deden de officieren nog het uiterste om hunne mansshappen tot staan te brengen, wèl bodeu velen wanhopig weerstanddoch van het oogenblikdat de Boeren zich voor de borstweringen der Engelschen vertoonden was de strijd beslist. Nog weinige minuten van moorddadigen strijd, van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 183