35 Het beleg van Pretoria en de vrede te O'Neillsplaats aan Langnek. Wat betreft het beleg vanPretoria, weten we reeds, dat Frans Joubert er in slaagde de Engelsche troepen onder Anstruther, tot ontzet van de stad opgerukt, te verslaan. Eene afdeeling Transvalers onder de commandanten J. Erasmus en Pretorius, en later onder opperbevel van Generaal H. Schoemanlegerde zich op ver schillende plaatsen rondom Pretoria, waar het En- gelsche gouvernement der Republiek zetelde en zich sterke troepenafdeelingenvoorzien van genoegzamen levensvoorraad, bevonden. Aangezien de belegeraars geen geschut tot hunne beschikking haddenkonden zij niet tot offensieve maatregelen overgaandoch bepaalden zij zich er toe stand te houden in de enceinte rondom de stad. Evenals te PotchefstroomRustenberg, Staunder- ton, Marabastad enz., was het te voorzien, dat de Engelschen ten slotte, door uithongering, genood zaakt zouden zijn zich over te geven, doch eer dit oogenblik was aangebrokenhad reeds de vrede te O'Neillsplaats een einde gemaakt aan den oorlog. Hoewel het Engelsche gouvernement na de neder laag bij Amajuba zich gehaast had de krijgsmacht bij Drakensbergen krachtig te versterken, kreeg Sir Evelijn Wood, Colley's opvolger, per telegraaf, de noodige volmacht, om, namens de Engelsche regee ring zulk eene overeenkomst met de Boeren te sluiten, dat de krijg niet meer voortgezet zou moeten worden. Vooral aan de bemoeiingen van den president van Oranje-Vrij staat is het te danken, dat de partijen spoedig tot een vergelijk kwamen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1895 | | pagina 185