25 daar, hij kon ze slechts met elkaar geluk wenschen maar tegen mevrouw, die zeer goed moest gemerkt hebbendat zij tegenover hem eene onrechtvaardigheid had begaan. Maar, de omstandigheden waren nu een maal niet anders en Sandijk besloot met de eerste gelegenheid naar Indië te gaan, terwijl Van der Lake natuurlijk zoo lang mogelijk in 't vaderland bleef. Noch hij, noch de familie Banckers begreep eenigszins, welke beweegredenen Sandijk had, reeds zoo spoedig te vertrekkenhunne overredingskracht bleek onvol doende, om hem van zijn voornemen af te brengen; zonder schijnbaar veel aandoening nam hij afscheid van land en betrekkingenen ruim twee maanden latei- schreef hij zijn behouden aankomst in Batavia We slaan een tijdvak van vijf jaren over en ver plaatsen ons in gedachten naar een der versterkingen van de postenlinie op Groot-Atjeh. Op een prachtigen avond, zooals alleen de bewoner der tropen ze kent, zien we bij het heldere maanlicht twee officieren bij den vlaggestok zitten, de een gezeten op een op den grond liggend oud stuk geschut, terwijl de andere, op zijn sabel geleund, voor hem staat. In de gebruinde gelaatstrekken herkennen we direct de vrienden Sandijk en Van der Lake. Het zijn nog dezelfde rijzige ge stalten van vijfjaar geleden, alleen is de bovenlip ver sierd met grooter knevels en het distinctief van eersten luitenant duidt aandat ze in dien tijd promotie hebben gemaakt. Sandijk is op zijn verzoek overgeplaatst naar Atjeh en is in den loop der jaren postcommandant geworden, terwijl hij steeds door zijn stoutmoedig

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1898 | | pagina 181