27 het: «Rechts om, Voorwaarts marsch!", nog een af scheid met de hand en de schildwacht werpt de poort ratelend achter de vertrekkenden dicht. Sandijk zit nog steeds aan het verloopen gesprek te denken, lang nadat zijn vriend vertrokken is. Van daar, dat hij het geraas van een ver verwijderd ge weervuur niet hoort, vóórdat de sergeant der wacht hem komt meldendat er in westelijke richting ge schoten wordt. Met schrik springt hij op, snelt naar het bastion, en komt nog juist op tijd, om tusschen twee salvo's door, de tonen van eenen infanteriehoorn op te vangendie om versterking roept. Zijn sabel om te gespen en vijf en twintig man om zich te ver zamelen, is het werk van een oogenblik. Inden ver snelden pas rukken de dapperen voorwaarts, het geknetter der schoten wijst hun den weg. Het geluid wordt sterkermaar het geringere aantal schoten wijst op gebrek aan munitie. «Looppas!" wordt bevolen, hoera's aangeheven, om de in 't nauw gebrachte kameraden tot volharding aan te sporen en spoedig zijn zij nu op de plaats van het gevecht aangekomen. Met één oogopslag overziet Sandijk den toestand: de vijand staat gereed tot den aanval met het blanke wapen er is geen tijd te verliezenwant het troepje van Van der Lake is zeer gedund. De nog strijdenden zijn uitgeput, maar vastberadenheid spreekt uit hunne gefronste wenkbrauwen en vast gesloten lippen. Met moordende zekerheid jagen zij het lood in den drom der vijanden. Hun aanvoerder geeft het voorbeeld. Kalm en ernstig staat hij daar, te midden zijner wapen broeders. Met vaste stem geeft hij zijne bevelen en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1898 | | pagina 183