88 Maar hij heeft overwonnen, hij is gered, doch God alleen, weet wat het hem gekost heeft. Hij blijft stil gedurende de laatste uren van den avond, die snel ten einde spoedtzoo stildat men hem vraagtof hij niet wel is, hij ziet zoo doodelijk bleek en zijn gelaat staat zoo akelig strak? Doch hij verzekert, dat het niets is, eene oogenblikkelijkekleine duizeling, die weldra zal voorbij zijn. En het meisje naast hem, ze kan het zich niet begrijpen, dat hij zóó kon zijn, hield hij dan niet van haar, had ze dan zoo ten onrechte gemeend, dat hij haar liefhad? Ze lijdt onbeschrij felijk, doch vrouwelijke fierheid geeft haar de kracht, hare smart op te sluiten in het diepst van haar gemoed en ze poogt zelfs te praten en te lachen, onwetend, dat elk harer woorden een wreede foltering zijn voor den jongen man, wien de eer verbiedt te doen, wat het onstuimig hart hem ingeeft. En als het oogenblik van scheiden is genaderd, zegt ze hem schijnbaar luchtig vaarwel, ziet hem slechts één secunde in de oogen, terwijl ze hare hand zonder leven, zonder éénig gevoel in de zijne legt. Doch die ééne smeekend verwijtende blik bleef hem steeds ver volgen en jaren, jaren later zag hij nog somtijds in zijne verbeelding het mooie droevige gezichtje en de lieve oogen, die slechts spraken van wanhoop, van verloren geluk Weinige uren later voert de kustboot naar Soerabaja een jong officier mede onder hare passagiers, die weinig spreekt en weinig belangstelling schijnt te hebben voor alles, wat hem omringt. Lusteloos zit hij uren r-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1898 | | pagina 244