j 109 kort na de geboorte van zijn eenigst kind was over leden. Zijn huwelijk was gesloten door liefde die niet redeneert, beiden hadden geen fortuin, en zoo moest Henri grootendeels leven van het traktement dat hem zijn betrekking als commies 2de klasse aan een minis terie opbracht. Zijn geringe bijziendheid had hem ongeschikt gemaakt voor den militairen dienst, de handel trok hem niet aanen naar Indië was hij terwille van zijn moeder niet gegaan. Zoo was hij dan terecht gekomen op een ministerie. In zijn jongere jaren had hij zich veel illusies ge schept, maar vele waren hem reeds ontnomen. Hij had eerzucht gekend, maar zij was verstikt onder den eentonigen machinalen arbeid, die eiken dag terugkeerde Weer stoort de muziek zijn gedachtegang, het is de muziek uit de Carmendie hem wakker rukt. De wals uit de verleidelijke opera wiegt door de bladeren der hoornen, die zich als een koepel boven zijn hoofd welven. En geheel ander tooneel vliegt voorbij zijn geest. Het gezellige, intieme operagebouw vol menschen die allen de Carmen kwamen zien. Toch was het hem geweest of zij er alleen waren. Hij staande in 't halfduister van de gang, die van 't portaal naar de stalles leidde, zij, in een loge, leunend in een stoel, schuin tegenover hen. Hoe had hem de betooverende muziek medegesleept «L'amour est enfant de Bohème. II n'a jamais connu de loi. Hij had zich toen sterk gevoeld, door zijn hoog opbruisende liefde, die hem alles deed vergeten, en hem droomen van weelde en geluk voorspiegelde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1898 | | pagina 265