54 acht u gelukkig den soldatenstand tot den uwen ge kozen te hebbenen daardoor waardig geoordeeld te zijn, den bankier, den advocaat, den kapitalist en heel de rataplan te beschermen en te verdedigen. Wordt eens de alarmklok geluid; laat eens het vijandelijk kanongebulder zich donderend hoorenschudt eens de maatschappij op hare grondvestendie toch in vele landen sinds jaren ondermijnd zijn; dan moogt ge fier en krachtvol, moedig en goed toegerust uit uwen nederigen schuilhoek te voorschijn snellen; de musch is dan arend gewordende geketende bulhond rukt zijne kluisters los om het erf des geliefden meesters te verdedigende miskende soldenier wordt dan een gevierd beschermer. Schoon is het doel, fier de be stemming van den soldatenstanden waardig gekeurd te zijn, in dien stand reeds op uwe jaren eene eervolle en gewigtige plaats in te nemenis wel waarddat gijom dit op een degelijke wijs te doenal uw krachten, zoo geestelijke als zedelijke, inspant; dat gij van vele genoegens afstand doet; dat gij met nooit verslappenden ijver aan de vorming van uw soldatenkarakter arbeidt. Aan uw soldatenkarakter; ziet, dat is het, wat ik u vóór alles toewensch; dat is het, wat uit geen boeken te krijgen is; dat is het, wat ge u zeiven geven moetdat is de toetssteen van uwe aanstaande bruikbaarheid. Maar al is het uit geen boeken te krijgen; al ben ik innig overtuigd, dat uw geest meer dan de mijne werkzaam moet wezen, om dat karakter te grondvesten; al weet ik, dat daden en geen woorden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1899 | | pagina 256