7 In zulke oogenblikken doet het weldadig aan, het leven te beschouwen van waardiger vertegenwoordigers van den Nederlandschen stam, van mannen die niet praatten, maar handelden, toen heter op aan kwam, al hadden ze ook te strijden tegen een overmacht. Onder hen stond in de voorste rijKarel van der Heijden, de held van Samalangan, de bedwinger van At jeh. Hij gaf het zeldzame voorbeeld van een legeroverste, die bij het, anders zoo weinig militaire, Nederlandsche volk in blakende gunst stond. Twee jaar geleden nog bij den plechtigen intocht van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, in Amsterdam en 's Gravenhagekwam het meermalen voor, dat men, als 't gejuich, aangeheven bij 't voorbijtrekken der geliefde Vorstin wegstierf, uit het volk den kreet kon hooren: «Kijk daar rijdt Kareltje van der HeijdenHij was een volksheld als de Ruijter en Tromp. Reeds als kind stelden wij hem ons voor te paardzijn ééne oog schitterend in 't vuur van den strijd en overal waar hij kwam, de Atjehers op de vlucht jagend en neervellend. En was hij reeds voor ons een buitengewone persoonlijkheid, hoeveel te meer moet hij dit geweest zijn voor den Atjeher, die den geduchten vijand den bijnaam Koning Éénoog gaf. Mogen de verdiensten van Generaal Van der Heijden bij zijne terugroeping een oogenblik zijn miskend, dubbel is hem dit, hopen we, later vergoed door de vele bewijzen van eerbied en hoogachting, ontvangen van hoog en laag en niet het minst van wijlen Z. M. Koning Willem III en van H. H. M. M. Koningin Wilhelmina en de Koningin-Moeder.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1901 | | pagina 161