12 Deti 12den Januari 1896 mocht Generaal Karel van der Heijden onder tallooze blijken van hartelijke be langstelling zijn zeventigsten verjaardag vieren. Vele Europeesche Vorsten dragers van het kruis der Militaire Willemsorde, zonden hunne telegrafische gelukwenschen, 11. H. M. M. de Koninginnen en de Duitsche Keizer in de eerste plaats. Een zware slag trof den Generaal in 1894, toen zijn jongste zoon Hubert den 18den November, bij de bestorming van Tjakra Negara op Lombok den helden dood stierf. Zijn portret in de amusementzaal der Koninklijke Militaire Academie houdt ook de nage dachtenis van dezen oud-cadet bij ons levendig. De held van Samalangan overleed in den ochtend van den 26sten Januari 1900 op Bronbeek, steeds tot het laatst toe op den post, hem door zijne Vorstin toevertrouwd. Algemeen was de deelneming, toen de droeve tijding door 't land ging. Honderden vereenigden zich den 30sten Januari aan het sterfhuis of bij 't kerkhof Moscowa om den grooten Generaal de laatste eer te bewijzen. H. H. M. M. de Koninginnen lieten zich bij de be grafenis vertegenwoordigen en zonden beiden een groote krans als laatste hulde aan den gestorven held. De linten van de krans van H. M. de Koningin Moeder droegen tot opschrift: «Dankbare hulde aan Luitenant-Generaal Karel van der Heijden, den held van Samalanganden trouwen dienaar van Vaderland en Vorstenhuis" Emma. Ten slotte zij hier de rede vermeld, door Zijne Excellentie den Minister van Koloniën, Cremer, aan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1901 | | pagina 166