29 van dank te richten voor hun welwillende mede werking, niet alleen ter bekoming van die éénige oude blokkenmaar vooral ook in de bevordering van de bijeenzameling der resten onzer krijgsbroeders. »En hier moet ik terugwijzen naar het derde hoofdopschrift. De natie is diepe erkentelijkheid schuldig aan den Koning der Belgen, Leopold II. Hij gebood de teruggaaf der reliquiën met de hoogste militaire pracht en tal van eerbewijzen. De vorsten uit het Huis van Saksen vereeren gaarne lien, die voor Koning en vaderland het leven lieten. »De bovenbouw is uitgevoerd naar het ontwerp van den heer Yogel, architect, door den heer Doon, aannemer. De ornamenten zijn van brons; ze werden geboetseerd door den heer Koelman en ge goten in de fabriek van den heer Enthoven. Die heeren, allen van 's Gravenhagezijn hier genoo- digd. »In de frontons van het dekstuk zijn fakkels met kransen van immortellen waarvan die op 't aan valsfront omvlochten is met lauwers Beneden zijn opgelegd vijf eereteekens (1)op dat front de Citadel- Medaille, en omgaande, het Metalen Kruis, de Me daille voor trouwen dienst, de Nederlandsche Leeuw en de Willems-Orde. Zij stellen voor de krijgs- feiten der scheiding, dat hetwelk wij nu gedenken, en de zege van 4831 met de volkswapening waaruit die sproot, en al de eigenschappen, welke samen groote daden baren, moed, beleid trouw, volharding. Déze toch begrijpt de Virtus van den Leeuw. ))Nu de namen. liet zijn die aller van de land-en zeemacht, officieren en minderen, die bij de verde diging van 't kasteel, in 4830, 4834 en December 1832, zoo in de sterkte, als aan de Schelde en op den stroom sneuvelden of aan wonden overleden. (1) De bovenbedoelde ornamenten.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1901 | | pagina 185