31 't vaderlandmoet vruchtbaar zijn. Zulke offers lichten in alle toekomst voor. Aan Uw geslacht, Sire, daarin zoo kwistig, brachten zij het hart des volks. Willem I gaf, juist door dat verzet, van Zijn verheven liefde het treffendst bewijs. Onze eer, dus ons hoogste belang, vorderde den krachtdadigsten wederstand. In die overtuiging moet de natie doordrongen zijn van dankbaarheid jegens den Vorst, die in dien hachlijken tijd van politiek verraad jegens den zwakkere, den ongelijken kamp gebood, den kamp, dien de Koning en de Prinsen en wij allen nog na 42 jaren in deze ver eering hulde brengen. »Ook toen had ik het groote voorrecht te kunnen wijzen op eene daad van Prins Fred er ik. Terstond na de Julidagen, vóór 't begin der onlusten droeg hij, als opper-directeur van het departement van Oorlog aan zijn Vader voor, de Belgische vestingen ook Antwerpen, in staat van beleg te stellen; maar de Koning raadpleegde eene nog bevriende, maar benauwde mogendheid en zoo werd die sterke arm verlamd. Die daad behoort tot de geschiedenis. Het energiekste, het rationeelste voorstel van dien bewogen tijd, zwanger van stormen die nu nog niet zijn uitgewoed, ging uit van Hemdie de Veteraan is van Oranje. Geen Vorst van dat Huis bereikte de jaren van den edelen Prins. Moge hij nog lang, weldoener als hij is, bij ons verwijlen. »Dan mag ik nog eens gedenken die daden van den tijd der scheiding, welke het meest bijdroegen tot verruiming van het hart des volks: de bood schap van October en het offer van Februari. Zoo werden de commandanten der zeemacht op de Schelde, zij, wier weerspannig kanongebulder te kennen gaf dat de tijd voor worpschrift was gekomen (1) Bern hard van Saksen, die (1) Onze oorlogsschepen op de Schelde hadden zooveel overlast van het oproerige gepeupel van Antwerpendat zij met vuren begonnen zonder het bevel daartoe uit de Citadel af te wachten.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1901 | | pagina 187