62 en hunne eigen schoone moedertaal slechts gebruiken tegenover hunne dienstboden; zoolang er nog Neder landers zijn, die hunne taal radbraken en haar door spekken niet overbodige vreemde woordenzoolang is het noodig te waken voor hare onvervalschte instand houding. Neendan het voorbeeld gevolgd van wijlen den edelen voorzitter van de Vlaamsche afdeeling van dit Verbond, Baron de Maere van Aertrïjcke, die, gesproten uit een oud-adellijk geslacht, liever brak met zijne verfranschte stamgenootendan de taal en den aard van Vlaanderen prijs te geven. Handhaving ook is noodig in den vreemde, waar Nederlanders alléén staan te midden van andere natiën handhaving in het Zuidelijk deel van Afrika, waar Engeland tracht, naast andere middelen, ook door verdringing van het Nederlandsch element en de Ncder- landsche taal, zijne heerschappij te vestigen. Uitbreiding, niet in den zin van onze taal te willen opdringen aan vreemden; dat past ons niet, dat is ook de ware uitbreiding niet. Maar wel hen aan moedigen, die onze taal wenschen te leeren kennen, en in onze schoonerijke letterkunde door te dringen die onzen Vondel, onzen Bilderdijk en onzen Spinoza, den wijsgeer, wenschen te lezen en te begrijpen in de taal, waarin zij hebben geschreven en gedacht. Reeds verscheen eene uitmuntende vertaling van Vondel* s Lucifer in het Engelschdoor een jong, begaafd Amerikaandie, gesproten uit een oorspronkelijk Nederlandsch geslachtaan gene zijde van den Oceaan de taal en de letterkunde van zijn stamland heeft bestudeerd en getroffen door de schoonheid ervan een der uitnemendste voortbrengselen onder zijn volk

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1901 | | pagina 218