104 Soms wel voelde hijdat er eens een einde zou komen aan deze verhouding, begreep hij 't onmogelijke van een voortdurenmaar voortlevend in 't heden genietend van 't geluk, gingen die gedachten hem spoedig voorbij. Toch was 't gekomenwat hij als iets onzichtbaars iets vaags had voelen naderen. Zij was 't geweest, die met vrouwelijke fijngevoeligheid had ingezien, dat zij hunnen omgang moesten afbreken. Zijdie meer van de wereld had ondervondenwist beter dan hij, dat »men" niet zou sanctionneeren de liefde, welke 't gevolg van dezen omgang moest zijn, en daarom ging zij heen, uit liefde voor hem. Toen ze hem vertelde, dat ze in betrekking ging ver buiten Den-Haag, omdat 't beter zóó was, had hij geluisterd, stom, verbaasd; maar daarna eerst be grijpend, voer hij uit, tegen hen, die hem haar zouden ontnemenvoelend zich sterk genoeg alles te trotseerensmeekte hij haar te blijven. En zij verdedigde zich, sterk in bare opoffering, verlatend haar moeder, ter wille van hem, en ze had gesproken over zijn plicht als aanstaand officier, die van hem eischte een huwelijk in dien stand, zij had getracht hem te doen begrijpen, dat al zijn liefde voor haar, toch niet zou vergoeden de onaangenaam heden, welke zijn deel zouden worden. Ja zeker, nu lachte hij er om, gelukkig zich voelend, door haar liefde verhevenboven al die kleinzieligheidmaal later, later, als vrienden hem zouden mijden om haar, zou zijn liefde dan sterk genoeg blijken

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1901 | | pagina 260