25 in de manschappen met Oranjekragen op den voor grond Nederlandschein de overige Pruisische en in de meeste gcdooden of gewonden figuren Fransche krijgslieden ontdekken. Een ontmoeting dus van Prui sische en Nederlandsche troepen op een hoek slagveld, van waar de toen gemeenschappelijke Fransche vijand is verdreven. En zóó is het ook. Ter verduidelijking voor hendie deze schilderij met aandacht zullen beschouwenen wij hopen om wat hier volgt dat het velen zullen zijn moge dienen dat het doek voorstelt de eerste ontmoeting van Neder landers en Pruisen op den avond van 18 Juni 1815, den dag van den slag van Waterloo, nabij het gehucht Maison du Roi, op den terugtochtsweg van het ge slagen Fransche leger. Niet genoeg, maar toch bij vele kinderen van onzen tijd, nazaten van de strijders op den genoemden dag, die over onze bevrijding van de Fransche overheer- sching voor goed besliste, is het bekend, dat tegen het einde van den strijd de brigade-ÜETMERS van onze divisie-CHASSÉ tegen de Fransche oude garde oprukte, haar in verband met andere troepen aan het wankelen bracht en daarna tot 10 uur in den avond deel nam aan de vervolging van het vijandelijke leger. Op den linkervleugel dier brigade bevond zich het 19de bataljon Nationale Militie, waarvan eene der flanken-compag nieën werd aangevoerd door den kapitein Rochell. Deze compagnie nu stootte, ter hoogte van genoemd gehucht, vermoeid en uitgeput, na een hevigen strijd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1902 | | pagina 175