4 zachte innigheid gelukkig mee te zijn. Een vrienden handdruk hier, een vrouwenlonk daar, een lieve, teere melodiealles heel veromfloersd door een stil- schreienden weemoed! Weemoed, omdat het nu al voorbij isverzonken in den rucht-loozen voortgang van 'tleven, en nooit weerommekeert. Maar wijdie gingen naar de lichtende stad in 't zuiden Brusselwij voelden ons zorgelooswant in ons lichtte de vreugde om de naderende vrijheid en om 't genot dat ons wachtte daar-ginds. Drie weken van ongestoord genieten in de stad, die na Parijs, altijd een illusie was geweestdrie wekendat we niets anders zouden hooren dan „le doux parler", van ons tweede vaderland, zooals we Frankrijk toen noemden. O, ge kent het gevoel, niet waar, waarmede ge afscheid neemt van ietsdat ge te veelte lang kent van menschen en dingendie je wanhopig vervelen van horizonnen die ge altijd ziet, van luchten waarin al je droomenal je extazes zijn weggewolkt. Nieuwe dingen, nieuwe menschen, nieuwe landen met al hun onbekendelokkende schoonsteden van lichten gloed avonden van purper en goud om de witte paleizen van je droomen, je gaat dat alles nu doordwalen, dagen en nachten-lang! Je maakt je los uit het enge, duffe kringetje van je leven, uit het koude, strenge alledag-bestaan en je voelt al te voren een wind van diepe, blauwe ruimte waaien om je heen. Want je gaat nu dolen door het groote leven over de schoone wereld, en al de kleine ellende, de grauwe zorgen zijn vergeten, liggen achter je, vèr, vèr weg! Je vindt het nu zalig in den trein, vóórt te suizen,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 182