5 vóórtgedragen op de ijzeren cadans der raderendie dreunen in driekwartsmaat. Want zoo vlieg je die heerlijkheden tegemoet, vrijheid, leven, licht, genot! O, die reis! We zagen de lage velden van Holland voortijlenaan ons voorbijschuiven in een vreemden duizel. Het donkerde al, er hing een grauwe mist, waarin de huizen en de hoornen stil verschemerden, zacht wegzonken als in een duistere zee. In den trein waren de lichten al aan, blauw, rillend electriscli licht, dat je opwekt, je zenuwen spant, je gevoeliger maakt voor indrukken dan druilige, zieke gas-schijnsels. We voelden ons direct uit de atmosfeer; achter je, over de blauwe kussen de witte haaksels der overtrekken, onder je voeten de bruine loopersnaast je de rook tafeltjes. En dan de menschen vooral, die er anders uitziende vrouwenenkele Francaisesin elegante reistoiletten, druk pratend, gebarend met adorable gestes, met bewegingen van handen en armen, be studeerd misschien, maar divien soms van gratie en geestZoo'n gebaar waarmede ze haar coiffure kunnen schikken, of een lijn plooien in haar rokken, is be korend, allerinnigst. En de nuances, waardoor zij relief geven aan zoo'n geste, loom, teer, bruusk, hartstochtelijk, naar |haar stemming en temperament, het zijn stille openbaringen van de vrouwen-ziel. Met één gebaar kunnen zij soms een gansche stemming, een verborgen raadsel, een onverklaarbaar contrast uit haar wezen releveeren En eindelijk de coupé's, zoo verschillend van de gewone, met hun duffe geur van tabak en stoffige kussens; hiér een cocjuette, doordringende parfum,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 183