7 lichtende wallen der huizen. Onder onze voeten het zacht voortglijdend asphaltwaarover de zwarte stroom van menschen mannen en vrouwen kleinnietig naast den hoogen opgang der gebouwen. Ozoo'n stad is geweldig van pracht in den avond grootschontzettend. De ziel van die pracht is het licht. Het licht hier zweept op, het verblindt, maakt duizelig, het gloeit en brand zacht-suizend óm ons heen en onze oogen drinken het inverzadigen zich aan zijn gloed, onze lijven bewegen er dóór héén in een zachte dreunende bedwelming! We voelen: de onweerstaanbare verleiding, de pur peren en gouden bekoring van zoo'n stad is in dat licht, dat dronken maakt, alle zenuwen spant, alle gedachten hel omstraaltIn het feest van het licht is het feest der menschenlangs de stratenin de theaters en café's iets gewoons, noodwendig zóó. Je voelt je hier zorgeloos, lichtzinnig, het is alsof je kracht ver dubbelt, je hersens zijn helderder, je geest fijner. Je lacht nu om je eigen zwakheden en kleine wan- hoopjes van vroeger; er ruischen heroïsche gevoelens door je gemoed. Het zwaarste, het hoogste, je zou het tillenals een veertjealles overwinnen met een onweerstaanbare energie, zegevieren in den felsten strijd van 't leven Bergen zou je kunnen beklimmen zonder ooit moe te wordenbergen van geestes-grootheiddiepten af dalen zonder te duizelendiepten van stilte en leed Alles omvatten alle stijgingen en dalingen van 't leven alle hartstochtendie stil-hevig branden in de men schen, alle begeerten, alle teederheden die bloesemen in de oogen der vrouwen, al het wee dat om de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 185