8 wereld klaagt! En stijgen, altijd hooger en hooger, tot de toppunten van het Gevoel, tot de duizelende hoogten der menschelijke sensatie! De ziel van een stad is de lucht waarin zij ademt, en het licht dat haar doorstroomt. En die lucht hier is prikkelend, voortzweependdat licht is bedwelmend heet; in die lucht en in dat licht huivert de liefde en de haatde hartstochtde hoophet leed der duizenden die hier leven. En dat alles feller dan bij ons in het koudenevelige Noorden. De ellende is hier schrijnender, de weelde schitterender, brutaler, ver leidelijker. Alle hartstochten branden hier met ont stellende hevigheid, hoog en rood0, de zachte innigheid, de stille verteedering van onze steden in de schemering, de weemoed, die ons tegenluwt uit den nacht langs de droomende straten zacht zijgt het duister als een zwarte sneeuw omlaag en al de geluiden dempen we vinden ze hier niet. Hier geen uren van overpeinzing en stil, verlangeloos gedroom. Het geweldigestrijdende Leven druischt aan allen kanten de lucht is zwaar- vibreerend van het groot geruchte! II. Hoog boven de stad, monumentaal in zijn granieten grootheid en trots ligt daar het Palais de Justice. Onverbiddelijk, hard is de opstand van die steen blokken, overweldigend, dreigend haast stapelen de zuilen en bogen zich op, hooger, altijd hooger, wijd- overheerschend de dwergen-huisjes beneden. Als je staat in Rue de la Régence sluit het plots vóór je den ganschen horizon af, verder dan zijn zuilenkoepels

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 186