10 geest, die in Italië, in Florence en Rome de witte marmeren paleizen der Medicis en Fiorenza's bouwde, die in Parijs het Parthenon en het Louvre schiep, heeft hier in het koude, ernstigere Noorderland de graniet-zuilen van het Justitie-paleis doen verrijzen. En daaromheen het Musée royale, de paleizen der konings familie de parkende standbeelden en fonteinen alle getuigende van vereering der schoone vormenvan begeerte naar grootsche lijnen en contours, van eene liefde tot harmonieuze schoonheiddie komt van daar ginds, uit de gouden en witte zonnelanden aan de Middellandsche zeeonder het koortsigeblanke licht der smetloos-blauwe Zuider-luchten. Die liefde is ge bleven in de ziel van het volkondanks al de stormen die uit het Noorden over zijn hoofd zijn heengewaaid, ondanks de diepe, onuitwischbare indrukken, die de Germaansche kuituur heeft nagelaten. De Zuider-volken bouwen hun paleizen als poëmen, licht en blankin een koortsende inspiratiespontaan onweerstaanbaar, als witte marmer-sproken, die in één nacht omhoog zouden zijn gerezen. De conceptie is grootsch maar vol gratie; de contours hevigscherp van kleur en lijn, hartstochtelijk, maar nooit verward of overladen; vol innige harmonie ontroerend dikwijls door wonderen eenvouddiep-bewogen van ingehouden passieals een vrouwengelaat daarginds. Alles is daar puurder, heller, blanker, daar is het marmer, hier is het grauw graniet. Want de natuur van het Noorden met zijn toonloos-grijze wolkenluchtenzijn nevels, zijn bleeke dag-gezichten, de beschaving der Germanen eindelijk met haar philosophiehaar duistere gedachten dieptehaar overlading, heeft dat ^lles ver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 188