13 uitdrukking der passiegevoerd tot hare toppunten gestooten tot duizelende gevoels-hoogtenhet hooglied van den hartstocht. De passie der Liefdeliefde tusschen man en vrouw, heeft zich in zijn werken door leed en smarten heen geheven tot de toppunten van haar hoogste heerlijkheid. Zie zijn «Baiser", hoe de vrouw, het schepsel van teederheid zich rekt tot den man, het schepsel van kracht en begeerte! Hoe zij elkaar omknellen in krampen van weeldein wilde verlangens elkaar te bezittengeheelal-eeniglijk. Hoe hunne lijven in een opperste spanning van alle zenuwen verkrimpen onder de zaligheid van dien kus. In zijn marmers huiveren alle graduaties van den hartstocht, de wilde verlangens van primitieve wezens, begeerte van vleesch tot vleesch, en de perverse verfijning van decadenten. Hij heeft den hartstocht gezien in het leven, geweldig, purper en zwart, demonisch, maar gevloten door de groote kuischheid zijner ziel; als door kristallen spiegelsgloeit hij in zijn werk schitter- witglanzend-rein als een vuur op marmeren altaren als een gloed van brandend zilverEr is geen werk waaruit niet de naakte, smetlooze ontroering der schoon heid de huiver der allerteederste devotie voor het leven en zijn openbaringen ons tegenbeeft. De hartstochten bij hèm, dat zijn de koortsen van het vleeschgewijd door hooge geluks begeerte En hoe ontzaglijk teeder, hoe innig kan diezelfde Titaan zijne zachtere ontroeringen vertolken. 0 zijne teederheid is die van een reus, zijne zachtste innigheid die van een mensch, gewoon aan wonderen van gevoel en passie, een die de liefde heeft doorleefd in groote vervoeringen. Zie zijn groep; »Le Pardon"; een

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 191