16 Charpentier. Kent ge «Louise"? Het is het groote drama van verleiding, strijd en overgave, het is de wilde schreeuw van een vrouwenhart naar geluk en liefde, een kreet van opstand tegen de duldelooze beklemming van conventie en vooroordeelen. Voor wie het begrijpenis het van een diep-aangrijpende tragiek, van een purperen hartstocht en aller-innigste, verteedering tegelijk! Liefde die vergaat in leed en strijd, een hoog-heerlijke teederheid, neergetrapt, uit gerukt door oude, doode begrippen, hartstocht, die rouw brengt in een huis en verwoestend gaat over drie menschenlevensomdat de onverbiddelijke con sequentie van onze schijnbeschaving dat wil! Die twee machten: de hartstocht en het vooroordeel dei- maatschappij brengen al het ongeluk! De groote en waarachtige menschelijke gevoelens zijn nu eenmaal niet in de ziel gelegd om er in verstikt te worden door toevallige begrippen der conventie. Wat eeuwig is laat zich niet opsluiten binnen grenzen van wetgeving of moraal, het tijdlooze is niet te binden door pérken van vergankelijkheid Louise! Een vrouw, een meisje nog, met al de ontluikende begeerten van haar jonge vleesch, de weeke, zieke verlangens van haar, om liefde hunkerend, hart, de ingeboren zucht naar weelde en genot, te midden van de groote verleiding der lichtstad Parijs. Zij, wier leven zoo triest en toonloos vergaat tusschen haar thuis, ergens op de vijfde etage van den faubourg en het atelier, zij begeert vrijheid en licht, zij droomt van geluk en liefdeZooals veel anderen dat doen, wanneer zij jong zijn en nog niet afgestompt dooi de zorgen van 't leven0zij verlangt dat alles heel

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 194