20 had gehoord in een theater of concert-zaal? 'tis kil- verlaten en duister in de slapende stad't ligt al hopeloos verzonken in den klamrnen nacht, huizen, straten, boomen. De gezichten der menschen zijn angstig-bleek en koud, als schimmen komen zij uit op het donker en verdwijnen weer droef en eenzaam. Ge voelt nu de warme extaze om het schoone, dat ge hebt door leeft, de verteederde ontroering, die door je ziel beeft, week en tranen-heetstil zinken en dooven. Het werke lijke leven, het koude, wreede, ruwe, dat ge voor enkele uren hadt vergeten dringt zich smartelijk aan je opslaat genadeloos je vervoering néér. Al de verlangensde zonnige droomen die waren gewekt door klanken en kleurenal de teederheden die omhoogrezen in je gemoed, gloeien nog even na, maar krimpen dra weg in de gehehnste hoeken van je zielWég dat warme, rustelooze, dat weeke in je borst, dat heete, kloppende in je bloeddat gevoel van zwellende snikken in je keel, wég, en niets dan leegtedroog-schroeiend van onstilbaar verlangen, smartelijk! Hier in Brussel komt ge met je heete ontroering direct in het koorts leven der nachtelijke Boulevards. De impressies stormen weer van alle kanten op je toe, verdringen je gedachten aan het voorbije, eischen je weer op, geheel. Hier geen stil gemijmer over het doorvoelde, geen naleven van je droomen. Het leven heeft hier zulk een haastdat het je geen tijd laat je impressies te verwerken. Het neemt je direct weer op en drijft je vóórt, altijd voort. Een half uur na Louise" zaten we in bewondering te luisteren naar de bedwelmende, dolle walsen van eene zigeuner-kapel, ergens op den Boulevard.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 198