30 heid, weelde, begeerten naar het geluk, naar liefde, naar alles wat vergetelheid is van leed en pijn! We staan hier in het brandpunt aller verschijnselen. En het schouwspel vóór ons is grandioos soms, met schitterende effecten van uiterlijke tragiek, maar het laat na een bittere sensatie van leegheid, en we keeren terug in onze stille kamers, droef, vereenzaamd, als na een vuurwerk bij nacht. Diep grift zich het gevoel van der dingen droef-leegen waan in onze ziel. Wat een wanhoop, wat een armoede op den bodem van al die hartstochtenwat een zelf-bedrog zelfs in de waarachtigste sentimenten. Allendie hier levenbegeeren en strijden naar een doel: naar roem, rijkdom, macht, liefdeen hunne arme gedachten draaien altijd binnen hetzelfde kringetje rond als paarden in de renbaan van een circusO hoe zelden staat er een op, een Groote, die zich zeiven uitleeft, en met één ruk zich omhoog stoot, om van af die hoogte de luchten open te scheuren zoodat een vloed van diep blauw licht neerstort over de wereld. Hoe zelden komt er eennaar wiens voetstappen de eeuwen luisteren wiens harteslag dreunt door de tijdenéén die uit den overstortenden rijkdom van zijn ziel en de weelde van zijn geest een wereld van sentimenten en hartstochten neerstort tusschen de menschheid! Eén als Christus of Shakespeare! Het moderne leven nivelleert zich zeiven. Voor groote oorspronkelijkheden is geen plaats meer in onze samenleving. Woekerplanten, die door hunnen ge weldigen groei anderer levenssappen opdrinkenworden uitgeroeid in deze tijden van gelijkheid en democratie

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 208