31 in alle levens-verschijnsclen. En ieder machtig genie is gedurende zijn groei een woekerplant geweest, die al het lagere aan zich dienstbaar maakte en in zich samentrok de diepste en heerlijkste levens-essences. En door die nivelleering zijn onze tijden zoo klein- verdorven in hunne décadence, zoo wanhopig van suffe middelmatigheid Wie den val van de groote beschavingen der oudheid heeft doorvoeld, wie de verfijning en weelde gedenkt der verschemerende Grieksche en Romaansche kuituur, die ziet onzen tijd zoo schamel en armzalig in zijn ondergang. Zij, de Grooten van Athene en Corinthe, de patriciërs van Romezij wisten onder te gaan grootsch geweldig als een zonne-dood, die voor 't laatst de wereld overstroomt met een gloed van vlammend purper! Hun val was die van koningen gelijk, hun verzinken als van kinderen der Zon. Ik weet: dezelfde tragiek kreunt door den onder gang van een mijnwerker als door het lot van een slaaf, die zich dood zwoegt op de lusthoven van zijn heer! Reider bestaan is der smart gewijd, zij zijn beide stomme offers van het Leed, dat eeuwig in het leven is. En de val van een Napoleon is dezelfde als die van Nero of van een Marius tusschen de puinhoopen van Carthago. Maar bij de ouden was alles grootscherheller. Ilun doodgaan was als het blusschen van een nachtelijk vuur op hooge bergenhun leven een zuil van licht aan het einde hunner beschaving. Om hunnen ondergang gloeien de diepeblauwe luchten van het Zuiden eindeloos. En de marmeren paleizende forums met

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 209