32 de springende fonteinen, de witte villa's, de tempels, de triomftochten der Imperators, de rennen in de arena zij staan er alle rond als een verbluffend décor. Zij waren geboren heerscherszonen van het fiere volkdat nooit gebogen had zijn trotsche hoofd onder vreemde machtenmaar zegevierend de wonderen van het gouden Oosten om zich had hooren ruischen en de donkere wouden van het Westen voor zich had zien buigen als een veld wuivende halmen in den wind! En zij bouwden op de puinhoopen van het bestaan der volkeren een wereldrijk, als nog nooit vóór hen was geweest. Maar wijdie voortgekomen zijn uit de duistere be klemming der Middeleeuwen en steeds meer genivelleerd door de revoluties der latere eeuwenwij hebben eene verfijning van parvenu's. Wij zullen nooit de sensatie kunnen opvoeren tot zulk eene hevigheid, dat wij staan aan de grenzen van den waanzin. Wij zullen nooitals zijkennen het genot van het wreedede weelde van het leed en zijne smartende teederheid, de zalige verschrikkingen van den wellust 0de tragiek van onze moderne tijden is aangrijpender, dieper schrijnend door de ziel, juist door den eenvoud harer ontwikkeling, door den deemoed, waarmede het Christendom haar omweeft. Alle geluk en alle leed leeft heviger naar binnen en beroert de innigste, teerste weefselen van de ziel, waar het bij de ouden meer bleef eene sensatieeene ontstelling der zinnen eene zaligheid of wee van het vleesch. Bij hen bij voorbeeld niet de exaltatie der liefde, met hare smartelijk-teere ontroeringen hare vervoerde droomen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 210