82 warmte trachten te brengen in het sombere, koude huis. Hij wilde vóór Juni zijn examen doen, en kon in het stille stadje ongestoord werken. Het viel hem eerst wel heel zwaar zich te gewennen aan den ernst en doffe regelmaat van dat levenhemdie gewoon was te doen naar zijn fantaisie, die zich had laten gaan, waar een gril hem heendreef, jaren lang. Maar toen hij zich op zijn vroegere kamer, die uitzag op de oude gracht, had ingericht, toen hij weer om zich voelde de stille teederheid van al die oude dingenen van zijne moeder vooral, die iederen dag meer op leefde, vond hij langzamerhand het evenwicht voor zijn geest terug. De oude werkkracht schoot in hem op, de eerzucht van vroeger, zijn trots prikkelden hem, en maakten hem de inspanning licht. Eene ongekende helderheid, een tintelende, frissche vreugde vervulden zijne gedachten. God't was toch goedhet leven zoo te midden van de gezonde, eenvoudige gevoelens zijner jeugd, tusschen al de innige, lieve herinneringen van weleer! Zijn gevoel voor de poëzie der dingen, voor de verteedering van stille avondenvoor alles wat mooi is en waar, ontwaakte, verinnigde, deed hem weer doorleven al de zachte ontroeringen om stilte en harmonie, die het geweld van zijn hartstocht zoo lang had verstikt. Hij gevoelde zich dikwijls als een herstellende, die na maanden van winter-somberte in de weekelauwe lucht der ziekenkamerweer kan ademen in het vrijeblauwe buiten wien de geuren van bloemen en aarde weer streel'en om zijn hoofd. kreeg zijn geloof in het leven en in de groote menschen-gevoelens terug. Er daalde een Kerstfeest stemming in zijn ziel; diepeinnige liefde voor menschen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 260