99 hart te kunnen doorgrondenEven schaduwde nog een lichte teleurstelling door hem heen, omdat hij t eigenlijk anders had verwachtmet meer strijd, meer en heviger begeerenen omdat haar koelte en hoog heid nu weg waren, voor goed! Maar dan vloog zijn teederheid haar om den hals en de grootewaarachtige gevoelens, die ondanks alles niet in hem waren uit gerukt, kwamen boven. Heerlijk, nu zou alles weer goed worden in hem, net als vroeger, en rustig in z'n hart, zonnig van jong geluk. Wat 'n jubel, wat 'n heerlijkheid! lntusschen praatten zij over allerlei banale dingen, 'n dineetje bij Erlevoort, waar ze dien zomer heen gingen, wanneer hij examen zou doen of hij dat boek van Robbers had gelezen, »de bruidstijd van Annie de Boogh?" Annie, Annie, vervloekt, dat ie nou aan haar moest denken! Wèg ermee, met dien naam! Zeker, och, heel mooi, zeker, erg mooi! «Wel groote fouten, maar dan ook in-eensweer van die verheffingen, bladzijden zoo innig en diep! En toch, geloof je niet, dat het in 't leven nog oneindig veel mooier is?" »Wat bedoel je?" vroeg Mathilde ontwijkend. »Nu, de liefde! Dat is het eenigste wat me eigen lijk interesseert in dat boek. En het andere is ook maar bijwerk. Ja, dat weet ik zeker, de liefde, die is veel mooier in 't leven, of misschien wel leelijker! Maar veel geweldiger, hoor, en heviger! Och in boeken wordt eigenlijk alleen conventioneel en litterair liefgehad, en geleden! Geloof je dat dat een flauw idee geeft, van wat er werkelijk in 't leven wordt geleden, en liefgehad?"

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 277